Scotch Bonnet Light Race 2018


                     ---GYC Race Results---
Race:     Scotch Bonnet 2018   Wind spd: 8-20                 Date:   06/22/18
Delegate: Reisch               Wind dir: 110                  Course: SBLR
                               Handicap: T                    Length: 82.00

                          -- DIVISION SCORE --
Plc Boat Name      Sail #       Boat Type        ASP  Mult.   Finish    Elapsed   Corrected
___ _________      ______       _________        ___  _____   ______    _______   _________
** Div. 1 GO      -Start 19:35:00
  1 Toole'n Around 655          Catalina C30     237 0.8872   10:32:06  14:57:06  13:15:54
  2 Watercolors    196          Hunter 33.5      171 0.9895   09:54:53  14:19:53  14:10:51
  3 Free Spirit    78           Beneteau 1st 2   209 0.9279   11:06:41  15:31:41  14:24:31
  4 Wings          341          Catalina 28      232 0.8942   11:56:27  16:21:27  14:37:37

** Div. 2 GO      -Start 19:40:00
  1 No Agenda      1632         Pearson 26       244 0.8776   09:58:34  14:18:34  12:33:29
  2 Vita           11174        CAL 30-3         185 0.9659   08:42:46  13:02:46  12:36:04
  3 High Life      148          SABRE 28-1       227 0.9013   09:54:28  14:14:28  12:50:08
  4 Wahoo          21567        Starwind 27      213 0.9219   09:41:21  14:01:21  12:55:38
  5 Spankin Mad    26075        Wylie 28         194 0.9513   09:43:44  14:03:44  13:22:39
  6 Soukara        1143         Pearson 30       207 0.9310   10:29:05  14:49:05  13:47:44
  7 Talisman       261          Pearson 303      231 0.8956   13:00:31  17:20:31  15:31:53

** Div. 3 SP      -Start 19:45:00
  1 Flicker        14654        Pearson 30       170 0.9913   09:29:54  13:44:54  13:37:43
  2 First Today    661          C&C 29           177 0.9793   09:42:15  13:57:15  13:39:55
  3 Obsession      22801        C&C 29           177 0.9793   10:14:33  14:29:33  14:11:33
  4 More Practice  888          Beneteau 1st 2   151 1.0253   10:00:11  14:15:11  14:36:49
  5 Silent Partner 44192        C&C 29           195 0.9497   11:09:48  15:24:48  14:38:17
  7 Still Comic    326          C&C 29-2         179 0.9759   11:05:37  15:20:37  14:58:26 RET

** Div. 4 SP      -Start 19:50:00
  1 100            100          J 27             124 1.0780   08:41:27  12:51:27  13:51:37
  2 Grande Vitesse 42073        Sabre 42         100 1.1296   08:12:41  12:22:41  13:58:56
  3 Sorpresa       62           Beneteau 1st 3   110 1.1075   09:02:22  13:12:22  14:37:33
  4 Acadia         25007        BENETEAU 1ST 4    57 1.2356   08:13:17  12:23:17  15:18:24
  5 Rampage        25600        Farr 47          -12 1.4545   06:29:30  10:39:30  15:30:09

                          -- FLEET (OVERALL) SCORE --
Plc Boat Name      Sail #       Boat Type        ASP  Mult.   Finish    Elapsed   Corrected
___ _________      ______       _________        ___  _____   ______    _______   _________
** Fleet GO
  1 No Agenda      1632         Pearson 26       244 0.8776   09:58:34  14:18:34  12:33:29
  2 Vita           11174        CAL 30-3         185 0.9659   08:42:46  13:02:46  12:36:04
  3 High Life      148          SABRE 28-1       227 0.9013   09:54:28  14:14:28  12:50:08
  4 Wahoo          21567        Starwind 27      213 0.9219   09:41:21  14:01:21  12:55:38
  5 Toole'n Around 655          Catalina C30     237 0.8872   10:32:06  14:57:06  13:15:54
  6 Spankin Mad    26075        Wylie 28         194 0.9513   09:43:44  14:03:44  13:22:39
  7 Soukara        1143         Pearson 30       207 0.9310   10:29:05  14:49:05  13:47:44
  8 Watercolors    196          Hunter 33.5      171 0.9895   09:54:53  14:19:53  14:10:51
  9 Free Spirit    78           Beneteau 1st 2   209 0.9279   11:06:41  15:31:41  14:24:31
 10 Wings          341          Catalina 28      232 0.8942   11:56:27  16:21:27  14:37:37
 11 Talisman       261          Pearson 303      231 0.8956   13:00:31  17:20:31  15:31:53

** Fleet SP
  1 Flicker        14654        Pearson 30       170 0.9913   09:29:54  13:44:54  13:37:43
  2 First Today    661          C&C 29           177 0.9793   09:42:15  13:57:15  13:39:55
  3 100            100          J 27             124 1.0780   08:41:27  12:51:27  13:51:37
  4 Grande Vitesse 42073        Sabre 42         100 1.1296   08:12:41  12:22:41  13:58:56
  5 Obsession      22801        C&C 29           177 0.9793   10:14:33  14:29:33  14:11:33
  6 More Practice  888          Beneteau 1st 2   151 1.0253   10:00:11  14:15:11  14:36:49
  7 Sorpresa       62           Beneteau 1st 3   110 1.1075   09:02:22  13:12:22  14:37:33
  8 Silent Partner 44192        C&C 29           195 0.9497   11:09:48  15:24:48  14:38:17
  9 Acadia         25007        BENETEAU 1ST 4    57 1.2356   08:13:17  12:23:17  15:18:24
 10 Rampage        25600        Farr 47          -12 1.4545   06:29:30  10:39:30  15:30:09
 12 Still Comic    326          C&C 29-2         179 0.9759   11:05:37  15:20:37  14:58:26 RET

Unofficial - Island time score for reference

We still do not have island time for Still Comic

                     ---GYC Race Results---
Race:     SBLR Island tim-18   Wind spd: 8-20                 Date:   06/22/18
Delegate: Reisch               Wind dir: 110                  Course: SBLR
                               Handicap: T                    Length: 42.00

                          -- DIVISION SCORE --
Plc Boat Name      Sail #       Boat Type        ASP  Mult.   Finish    Elapsed   Corrected
___ _________      ______       _________        ___  _____   ______    _______   _________
** Div. 1 GO      -Start 19:35:00
  1 Wings          341          Catalina 28      232 0.8942   03:01:00  07:26:00  06:38:49
  2 Free Spirit    78           Beneteau 1st 2   209 0.9279   02:58:00  07:23:00  06:51:04
  3 Toole'n Around 655          Catalina C30     237 0.8872   03:24:00  07:49:00  06:56:06
  4 Watercolors    196          Hunter 33.5      171 0.9895   02:40:00  07:05:00  07:00:32

** Div. 2 GO      -Start 19:40:00
  1 No Agenda      1632         Pearson 26       244 0.8776   02:31:00  06:51:00  06:00:42
  2 Vita           11174        CAL 30-3         185 0.9659   02:00:00  06:20:00  06:07:03
  3 Wahoo          21567        Starwind 27      213 0.9219   02:31:00  06:51:00  06:18:54
  4 Soukara        1143         Pearson 30       207 0.9310   02:37:00  06:57:00  06:28:14
  5 High Life      148          SABRE 28-1       227 0.9013   02:53:00  07:13:00  06:30:16
  6 Spankin Mad    26075        Wylie 28         194 0.9513   02:31:00  06:51:00  06:30:59
  7 Talisman       261          Pearson 303      231 0.8956   03:05:00  07:25:00  06:38:33

** Div. 3 SP      -Start 19:45:00
  1 First Today    661          C&C 29           177 0.9793   02:59:00  07:14:00  07:05:01
  2 Flicker        14654        Pearson 30       170 0.9913   02:56:00  07:11:00  07:07:15
  3 Obsession      22801        C&C 29           177 0.9793   03:21:00  07:36:00  07:26:34
  4 Silent Partner 44192        C&C 29           195 0.9497   03:49:00  08:04:00  07:39:39
  5 More Practice  888          Beneteau 1st 2   151 1.0253   03:23:00  07:38:00  07:49:35

** Div. 4 SP      -Start 19:50:00
  1 100            100          J 27             124 1.0780   02:31:00  06:41:00  07:12:17
  2 Grande Vitesse 42073        Sabre 42         100 1.1296   02:25:00  06:35:00  07:26:12
  3 Rampage        25600        Farr 47          -12 1.4545   01:05:00  05:15:00  07:38:10
  4 Sorpresa       62           Beneteau 1st 3   110 1.1075   02:57:00  07:07:00  07:52:54
  5 Acadia         25007        BENETEAU 1ST 4    57 1.2356   02:23:00  06:33:00  08:05:35

                          -- FLEET (OVERALL) SCORE --
Plc Boat Name      Sail #       Boat Type        ASP  Mult.   Finish    Elapsed   Corrected
___ _________      ______       _________        ___  _____   ______    _______   _________
** Fleet GO
  1 No Agenda      1632         Pearson 26       244 0.8776   02:31:00  06:51:00  06:00:42
  2 Vita           11174        CAL 30-3         185 0.9659   02:00:00  06:20:00  06:07:03
  3 Wahoo          21567        Starwind 27      213 0.9219   02:31:00  06:51:00  06:18:54
  4 Soukara        1143         Pearson 30       207 0.9310   02:37:00  06:57:00  06:28:14
  5 High Life      148          SABRE 28-1       227 0.9013   02:53:00  07:13:00  06:30:16
  6 Spankin Mad    26075        Wylie 28         194 0.9513   02:31:00  06:51:00  06:30:59
  7 Talisman       261          Pearson 303      231 0.8956   03:05:00  07:25:00  06:38:33
  8 Wings          341          Catalina 28      232 0.8942   03:01:00  07:26:00  06:38:49
  9 Free Spirit    78           Beneteau 1st 2   209 0.9279   02:58:00  07:23:00  06:51:04
 10 Toole'n Around 655          Catalina C30     237 0.8872   03:24:00  07:49:00  06:56:06
 11 Watercolors    196          Hunter 33.5      171 0.9895   02:40:00  07:05:00  07:00:32

** Fleet SP
  1 First Today    661          C&C 29           177 0.9793   02:59:00  07:14:00  07:05:01
  2 Flicker        14654        Pearson 30       170 0.9913   02:56:00  07:11:00  07:07:15
  3 100            100          J 27             124 1.0780   02:31:00  06:41:00  07:12:17
  4 Grande Vitesse 42073        Sabre 42         100 1.1296   02:25:00  06:35:00  07:26:12
  5 Obsession      22801        C&C 29           177 0.9793   03:21:00  07:36:00  07:26:34
  6 Rampage        25600        Farr 47          -12 1.4545   01:05:00  05:15:00  07:38:10
  7 Silent Partner 44192        C&C 29           195 0.9497   03:49:00  08:04:00  07:39:39
  8 More Practice  888          Beneteau 1st 2   151 1.0253   03:23:00  07:38:00  07:49:35
  9 Sorpresa       62           Beneteau 1st 3   110 1.1075   02:57:00  07:07:00  07:52:54
 10 Acadia         25007        BENETEAU 1ST 4    57 1.2356   02:23:00  06:33:00  08:05:35

Scotch Bonnet Light Race 2018 Perpetual Trophy Winners

First Place Cruising Division
Boat to win first Place, corrected time, Cruising Division.
Tooling Around- Catalina 30 - Christopher Toole
Warren Miller "New Issue" Trophy
First new skipper to finish on corrected time, Genoa Only course.
Wahoo - Starwind 27 - Nicholas Lang
Stewart Trophy
for the Best Corrected Time of the entire Non-Spinnaker Fleet:
No Agenda - Pearson 26 - John Andersen
Giambra Trophy
for the First Mono-Hull to Finish, Elapsed Time:
Rampage - Farr 47- Jack Odenbach
Founder's Cup
The first GYC yacht under 30' LOA to finish the regular course of the
Scotch Bonnet Light Race
Flicker - Pearson 30 - Bill Thompson 
Allen Trophy
for the Best Corrected Time of the entire Spinnaker Fleet:
Flicker - Pearson 30 - Bill Thompson 
SBLR Ernie Coleman Memorial Trophy 
to the best performing yacht club in the Scotch Bonnet Light Race based on each club's top 3 finishing sailboats. 
RYC - 11 points
PYC - 10 points
GYC -  4  points - Winner

Back to GYC Racing